Kompetensutveckling för hela arbetslaget!
Nödvändigt med skolbibliotekarie
Nödvändigt med skolbibliotekarie
En romsk fighter
Skrothandlaren och författaren Fred Taikon har fått Raoul Wallenbergpriset för sin kamp för romers rättigheter. Bland annat i skolan, där han ser romska barn i ständigt underläge.
– Jag blir jättearg! säger han.
Kritiskt tänkande kräver övning
Träna eleverna på att byta perspektiv. Det är centralt för att utveckla kritiskt tänkande inom samhällskunskap, menar Kristoffer Larsson. I ett pågående forskningsprojekt utvecklar han en modell för att arbeta med detta.
Vrid och vänd på komplexa frågor
Att arbeta metodiskt med samhällsfrågor kan hjälpa eleverna att bli mer kritiska. Det rustar dem för framtiden, säger SO-läraren Johanna Hübinette.
Vad är en åsikt?
Här är ett förslag på en lektion i samhällskunskap där eleverna introduceras till arbetet med samhällsfrågor. De får även öva på att se frågorna ur olika perspektiv. Upplägget är utvecklat av SO-läraren Johanna Hübinette och riktar sig främst till elever i årskurs 7.
Hallå där …
… och grattis Anders Enström, förstelärare i IKT och lärare i ma/NO/tk på Lärande grundskola Skapa i Huddinge. Du är årets vinnare av Guldäpplet!
Tema: Vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet
I den här praktiska handboken får du:
- En genomgång av forskning om hur man kan undervisa utifrån vetenskap och beprövad erfarenhet
- Ta del av olika metoder för att utveckla undervisningen
- Stöd för att arbeta praktiskt med kollegorna
- Lästips för vidare läsning och fördjupning om utvärdering
Du som är prenumerant kan läsa snabbguiden här!