Lektionen: Lek med språket
Här beskriver vi ett upplägg i engelska som sträcker sig över två lektioner och där eleverna på ett lekfullt sätt får träna på ord och meningar. Upplägget är framtaget av läraren Carina Gröndahl Sjöö och riktar sig till elever på mellanstadiet.
Syfte
Att eleverna får öva på uttal och fasta språkliga uttryck.
Att eleverna får läsa och skriva enklare texter.
Att eleverna får utveckla sitt ordförråd genom att lära sig nya ord.
Om upplägget
Upplägget kan med fördel genomföras som introduktion till ett större arbetsområde. För att genomföra övningarna behövs ett antal kort med en mening och en bild på varje kort. Meningarna och bilderna ska ha med det aktuella arbetsområdet att göra.
Om klassen till exempel ska arbeta med tema London kan man använda meningar som ”The royal family lives in Buckingham Palace”, ”London is the capital of Great Britain” och ”London’s subway is the oldest in the world”.
Både de enskilda orden och de fakta som förmedlas ska eleverna senare få möta i texter och hörförståelseuppgifter under arbetsområdet. En del av orden får gärna vara nya för eleverna.
Lektion 1: Inled med att läsa
Dela ut varsitt kort till eleverna.
Be eleverna att röra sig runt i klassrummet och gå fram till valfri klasskamrat. Varje par turas om att läsa sin mening för varandra. Därefter byter de kort och letar upp en ny klasskamrat. Elever som är lediga kan räcka upp handen, så att det blir lättare att hitta en ny klasskamrat.
Elever som behöver hjälp att uttala något ord ber läraren om hjälp.
Övningen kan pågå tills alla har bytt kort med samtliga i klassen eller under en bestämd tid. Det är bra om alla elever har haft de flesta korten och läst vissa kort flera gånger.
När övningen avslutas tar varje elev med sig det sista kortet de fick tillbaka till sin bänk. Tillsammans med sin bänkgranne ska de försöka komma ihåg så många av meningarna som möjligt och skriva dem i sin skrivbok.
Lektion 2: Höj svårighetsgraden
Inled lektionen med att visa enbart bilderna på korten, en i taget.
Låt eleverna tillsammans försöka komma ihåg vilka meningar som stod på bilderna och skriva dem i sina skrivböcker. Här kan eleverna också ta hjälp av de meningar som de skrev ner i slutet av förra lektionen.
Fortsätt att träna på meningarna genom att använda till exempel online-plattformen Wordwall. Där kan du som lärare skriva in meningarna och låta verktyget kasta om orden. Elevernas uppgift blir att sätta orden i varje mening i rätt ordning. Eleverna kan också få öva på att stava orden.







